English version Hotel Sadyba Karpacz

Zamek Chojnik - szczyt, który warto zdobyć niedaleko Karpacza

Zamek Chojnik - szczyt, który warto zdobyć niedaleko Karpacza

Zamek Chojnik to punkt niemal konieczny do odwiedzenia na szlaku każdego turysty z Hotelu Sadyba Spa Karpacz. To twierdza wznosząca się na szczycie Karkonoszy, niedaleko Jeleniej Góry. Ma wysokość 627 metrów n.p.m. i jest znana ze swojej budowli warownej sięgającej XIV wieku i dynastii Piastów. Nazwa budowli z języka niemieckiego znaczy „górę porośniętą choinami”, gdyż w pewnym okresie należała ona do właścicieli niemieckich. Lokalizacja budowli jest również nietypowa, gdyż oprócz stromego wzgórza otacza go z jednej strony przepaść. Zamek był rozbudowywany klika razy, dzięki czemu zyskał z czasem miano kamiennej twierdzy. W 1675 roku zamek doznał znaczących zniszczeń przez wzniecony przez pożar piorun i nie zdołał powrócić do dawnej formy.

Legenda Zamku Chojnik

Zamek Chojnik jest wyjątkowym punktem na mapie literatury polskiej. Wspominał o nim m.in. Adam Mickiewicz w utworze „Rękawiczka” czy też Adam Sapkowski w trylogii husyckiej. Istnieje też niepisana opowieść, czyli legenda, która krąży z ust do ust od dawnych lat. Córka władcy, Kunegunda, postanowiła wyjść za mąż jedynie za odważnego mężczyznę, który na koniu okrąży zamek. Przez długie lata wielu śmiałków próbowało sprostać zadaniu, jednak każdy spadał w przepaść Piekielnej Doliny. Kiedy znalazł się jeden odważny, któremu udało się wypełnić zadanie, odmówił ręki Kunegundy i odjechał. Zrozpaczona dziewczyna skoczyła w urwisko, gdzie dołączyła do śmiałków jej wyzwania. Mówi się, że dalej na zamku można spotkać duch rycerza.

Zwiedzanie zamku – informacje dla wczasowiczów Hotelu Spa Sadyba Karpacz

W XIX wieku zamek został udostępniony do zwiedzania. Od 1991 roku obywają się tam zawody kusznicze „O Złoty Bełt Zamku Chojnik”. W 2007 roku wyprawę odbył tutaj papież Jan Paweł II, co upamiętnione zostało tabliczką. Ważną informacją jest fakt, że do zamku prowadzi jedynie droga piesza. Można wybrać łatwiejszą, czerwoną ścieżkę lub też trudniejszą, dla bardziej zaawansowanych i wprawionych, czyli czarną. Wymaga ona lekkiej wspinaczki po dużych skałach. Pół godziny wędrówki (w przybliżeniu) powinno nas doprowadzić do starej bramy wjazdowej. W Zamku znajduje się karczma. Jedyne 24 km od Hotelu Sadyba Spa Karpacz!

Zamek Chojnik – Godziny otwarcia

Na dzień 19.07.2019:

Ceny biletów na zwiedzanie Zamku Chojnik niedaleko Hotelu Sadyba Karpacz

Po tak długich i wycieńczających wędrówkach mamy dla państwa relaksujące pakiety SPA w Hotelu Sadyba Karpacz - zapraszamy na zasłużony odpoczynek!

Hotel Sadyba Karpacz
Zamek Chojnik - szczyt, który warto zdobyć niedaleko Karpacza

mapka Sadyba - ChojnikZamek Chojnik placpocztówka z Zamku Chojnikszczyt Chojnik

Słowa kluczowe: karpacz, atrakcje turystyczne w karpaczu, Zamek Chojnik, karpacz warto zwiedzić, karpacz zwiedzanie, co warto zobaczyć karpacz, zabytki karpacz, zwiedzanie karpacz, Hotel Sadyba Karpacz,

Strony internetowe Łódź Blumo Łódź